Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни.
Първата им спирка бе при своеобразния домакин на Общината - кметът Страцимир Петков, който след това поведе шествието към площад „Тодор Кирков“ в стария квартал „Вароша“.
Новият творчески сезон на Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" започна с премиера на "Земята е плоска" по драматургия на израелския драматург Ханох Левин, съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Режисьор на спектакъла е Благой Бойчев, има двама гост-актьори - Ованес Торосян и Ивайло Драгиев, съобщи той.
Виделинов съобщи, че на 17 септември предстои втората премиера за сезона, на документалния спектакъл "Няма" на режисьора Неда Соколовска. Той припомни, че работата по вербатим спектакъла е започнала с уъркшоп по тема "Без вода", по време на фестивала "Друмеви театрални празници" през месец май. "Това са реални документални, записани случки, които отразяват ситуацията в града и в по-глобален мащаб, напомнят колко е ценна водата. Надявам се да успеем да обърнем внимание към този наболял проблем", каза още директорът на шуменския театър.
През
Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева.
"Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта. Всяка от главните роли се е превърнала в емблема за съответния глас", казва Вълчева. Диригент на хора ще бъде Стелияна Димитрова-Хернани. Режисурата е на Асен Шопов, а художник е Иван Савов.
В ролята на граф Ди Луна ще се представи баритонът Александър Крунев, а като Леонора на сцената ще му партнира Владислава Гарвалова. В Азучена ще се превъплъти Андреана Николова, Манрико ще бъде Борис Луков, а Ферандо - Момчил Миланов. В спектакъла участват хор и оркестър на Русенската опера.
Кратко съдържание:
Първо действие – „
Живко Тенев-Gissen, Цочо Пеев, Александър Симов и Валери Александров бяха класирани за участие в изложбата Humor Sapiens в Сантяго де Чили. В изложбата участват 351 артисти от 65 държави с общо 691 творби, съобщават от екипа на Gissen.
Според Живко Тенев-Gissen технологичният напредък повлия на обучението и преподаването. „За мнозина този технологичен прогрес има положително въздействие върху аспекти като автономност и мотивация или технологично разбиране само по себе си. Друг пример биха били тези, известни като обърнати класни стаи, където общи обяснения или четения се правят извън класа, като се използват аудиовизуални инструменти на електронни устройства“, казва той.
По думите му има и мнения, изтъкващи злоупотребата с мобилни телефони по време на учебни часове, което отвлича вниманието на ученика от педагогическите цели и в допълнение има такива, ко
България ще бъде домакин на Общото събрание на CISAC – световната авторско-правна конфедерация, която обединява 227 организации – членове от 116 държави, съобщават от българското дружество на композитори и автори „Музикаутор“, домакин на събитието.
По думите им новината е потвърдена от централния офис на CISAC в Париж, а датата е 28 май 2025 г. У нас се очаква да пристигнат над 300 делегати от целия свят, които ще обсъдят действията на организацията за развитие на музикалната индустрия в глобален план.
„Това е потвърждение за „Музикаутор“, че международните ни партньори показват високо ниво на доверие към българското дружество, като отчитат усилията и постигнатите резултати въпреки сложната среда за развитие на авторските права в България“, посочи изпълни
Слави Заяков е победителят в Седмия салон на казанлъшките фотографи.
Втора награда отиде при Димитър Димитров, а трета – при Люсил Шевис. Те получиха отличията на официалното откриване на салона в Музея на фотографията.
Специални награди получиха и хора със заслуги в развитието на фотографията в Казанлък. Сред отличените беше първокласничката Росица Петкова, която е най-младият участник, както и фотографът с най-голям опит Бончо Миланов.
Поощрителна награда от председателя на журито Александър Иванов получи Тефик Рустемов, а фондация “Артин Азинян” присъди специални награди на Тодор Тилев и Слави Заяков.
От името на кмета Галина Стоянова поздрав към организатори и участници отправи заместник-кметът по хуманитарни политики Сребра Касева.
“Оценявам, че усилията да се създаде Музей на фотографията не са били напр
Включиха се над 50 коледари от различни възрасти, представители на читалищата в община Ловеч.
„Традициите и обичаите трябва да се спазват. В селото всяка година коледуваме. Тази нощ също обиколихме къщите в селото. Домакините ни дават кравайчета, шише ракия, вино, кой каквото обича. В този ден да спазиш традицията за мен е гордост“, каза Даниел Кандев от село Българене.
Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.
Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.
Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.
"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб
Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.
Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон.
Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения
Концерт под надслова "Музикална разходка през вековете" изнесоха в Музейния комплекс "Панчо Владигеров" в Шумен проф. Ромео Смилков, Велислава Стоянова, Дуо Con Anima (Виктория Стефанова и Евридика Вълчева), както и ученичките в Средното училище "Сава Доброплодни" Eлиа Узунова и Константина Радева.
Бяха изпълнени Memory (for) Frescobaldi от Ромео Смилков, "Мазурка", оп. 59, No 2 - As Dur от Шопен, "Валс", оп. 69, No 2 от Шопен, Chanson de Martin (Утринна песен), оп. 15, No 2 на Елгар, "Сарабанда" из цикъла "Класично и романтично", оп. 24 от Панчо Владигеров, "Хумореска" из "Миниатюри Шумен", оп. 29 от Панчо Владигеров, едюди от Скрябин, El choclo от Анхел Вилолдо, Palladio от Карл Дженкинс, Прелюд от Светослав Обретенов, "Пасторал" от Георги Златев-Черкин, "Размишление" из музиката към пиесата "Венецианският търговец" от Панчо Владигеров, "Малка фолклорна пиеса" от Иван Спасов
Симфоничният оркестър на БНР ще отбележи с концерт 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев. Доайенът на българските композитори и диригенти е дълбоко свързан с радиооркестъра, който ръководи в продължение на четиринайсет години, разказват от БНР.
Началото на новия концертен сезон Радиосимфониците посветиха на акад. Казанджиев, един от съвременните европейски класици, чиито произведения изпълняват и записват. Събитието е 18 октомври в зала „България“.
Ще звучи „Празнична музика – псалми и ритуали“ от акад. Васил Казанджиев. Написана през 1972 г., първоначално за създадения от него ансамбъл „Софийски солисти“, творбата е символ на майсторското владеене на музикалната материя. Концертът е под палката на белгийския диригент Мишел Тилкин.
Щ
Художничката Галина Велчева представя изложбата „Портали“ във Видин.
Експозицията представлява цикли и отделни творби в ярки и пъстри цветове, символизиращи различни форми на живот и чувствителност. Самото заглавие отразява факта, че всяка творба е свързана с наблюдателя с отделен цвят и представлява своеобразна врата към нещо ново и към различно преживяване. Това каза при представянето доц. Йосиф Аврамов, който е основен организатор на изложбата във Видин.
Галина Велчева е родена и израснала в София. Още от ранно детство е повлияна от модерната живопис, с която днес се занимава, каза още доц. Аврамов, като допълни, че стилът й е абстракционизъм с елементи на кубизъм.
Тя разработва авторска техника, в която вгражда пясъчни форми и други естествени кристали в маслените платна. Творчеството и е дълбоко символично и всяка от работите представлява
Да са благословени всички нарече Пламен Игнев. „Честит празник, честита Коледа! Да сме благословени всички! Миналата година по това време се бяхме събрали като инициатива 25 коледари, сега бройката е два пъти по-голяма. Надявам се догодина да бъде още по-голяма. Виждате колко млади хора, последователи имаме. Значи духът е жив“, посочи Игнев.
По звуците на гайдата и с празнични наричания коледарското шествие премина през покрития мост и занаятчийските ателиета там. Добрите гости бяха посрещнати от местните занаятчии. Коледарите се спряха на коледния базар, където заедно кмета се включиха в рязането на „тежки“ мезета, за да има изобилие през годината.
За настроението в празничния ден се погрижи и Общинският духов оркестър със специален концерт на сцената в стария квартал.